The following bus routes will not be running due to driver availability tomorrow, January 27.
63 – serving Newport HS, International School, and Big Picture School.
17 – serving Bellevue HS, International School, and Big Picture School.
10 – serving Clyde Hill ES and Spiritridge ES.
All other bus routes servicing these schools will run normally as scheduled.

Congratulations to Bellevue School District students on their accomplishments in the spring sports season!

Newport High School:

  • WIAA 4A Scholastic Cup Champions
  • Boys Tennis – State 4A Champions
    Austin Gu – State Singles Champion
    Payton Namba and Alex Namba – State Doubles Champions
  • Boys Track – State 4A Academic Champions
  • Girls Track – State 4A Academic Champions

 

Interlake High School:

  • Boys Soccer – State 3A Champions
  • Girls Tennis – State 3A Champions
    • Angel Le – 2nd place, Girls Singles
    • Lina Larson and Jessica Liang – 2nd place, Girls Doubles
    • Shreyaa Mukund – 8th place, Girls Singles
  • Orchestra – State 3A Champions
  • WIAA Scholastic Cup – 2nd place
  • Academic State Champions:
    • Girls Swimming
    • Boys Basketball
    • Drama
    • Forensics
    • Gymnastics
    • Boys Swimming
    • Boys Tennis

 

Bellevue High School:

  • Boys Lacrosse – State Champions
  • Girls Water Polo – 4th place in state
  • Boys Tennis
    • Zack Fleischman, Singles 3A State Champion
  • Girls Golf – State 3A, 4th place
    • Julia Dai, 6th place
    • Audrey Rose Laura, 27th place
    • Bella Baksay, 28th place
    • Susie Park, 34th
  • Boys Golf
    • Taylor Hawk, 23rd place
  • Track and Field
    • Tyson Penn, 3A Boys Long Jump State Champion
    • Tyson Penn, 3A Boys Triple Jump State Champion
    • Tyson Penn, 3A Boys High Jump, 2nd place
    • Quinn Martinez, 3A Boys Javelin, 13th place
    • Caroline Gilbert, 3A Girls Javelin, 10th place
    • Alexander Hamilton, 3A Boys Pole Vault, 8th place
    • Noelle Mitchell, 3A Girls 300 Meter Hurdles, 15th place
    • Tyren Sams, 3A Boys 100 Meter Dash, 8th place
    • 3A Boys 4×100 Meter Relay, 6th place
    • 3A Boys 4×400 Meter Relay, Lucas Fong, Isaiah Gilchrist, Matt Jenson, and Tyson Penn, 9th place
    • Katherine Penner, 3A Girls 3200 Meter Run, 3rd place
    • Katherine Penner, 3A Girls 1600 Meter Run, 7th place
The Bellevue School District acknowledges that we learn, work, live and gather on the Indigenous Land of the Coast Salish peoples, specifically the Duwamish and Snoqualmie Tribes. We thank these caretakers of this land, who have lived and continue to live here, since time immemorial.