As the school year ends, students will be able to pick up personal items left in buildings and return district items such as laptops and library books. Your health and well-being are our primary concerns. We will be following state guidelines and physical distancing during this process. Below you will find scheduling information for each school regarding dates and times. For specific instructions and protocols, please refer to the communication received from your school or contact them directly.

If you cannot participate during your scheduled time at your school:

Please use this Item Return/Retrieval Form or call (425) 456-4000 to make alternative arrangements.

Elementary

Ardmore

June 19 from 11:00 a.m. to 5:30 p.m. by grade level.  

 

Prekindergarten & Kindergarten from 11:00 a.m. to 12:00 p.m.  

First grade from 12:30 p.m. to 1:30 p.m.  

Second grade from 1:30 p.m. to 2:30 p.m.  

Third grade from 2:30 p.m. to 3:30 p.m.  

Fourth grade from 3:30 p.m. to 4:30 p.m.  

Fifth grade from 4:30 p.m. to 5:30 p.m.  

Bennett

Thursday, June 18 (times are TBD), Friday June 19 from 9:45 a.m. to 3:45 p.m. and Monday, June 22 from 9:30 a.m. to 12:00 p.m.  

Cherry Crest

Friday June 19 (with a make-up day planned for June 22). Families arrive at scheduled times based on first letter of last name: 

A through Br: 11:30 a.m. to 12:00 p.m. 

Bu through C: 12:00 p.m. to 12:30 p.m. 

D through Ga: 12:30 p.m. to 1:00 p.m. 

Ge through He1:00 p.m. to 1:30 p.m. 

Hi through Kh1:30 p.m. to 2:00 p.m.  

Ki through Le: 2:00 p.m. to 2:30 p.m.  

Li through Ma: 2:30 p.m. to 3:00 p.m.  

Mb through Ne: 3:00 pm. To 3:30 p.m.  

Ng through Q: 3:30 p.m. to 4:00 p.m.  

R through bSa: 4:00 p.m. to 4:30 p.m. 

Sc through Su:  4:30 p.m. to 5:00 p.m. 

T through Wi: 5:00 p.m. to 5:30 p.m.  

Wo through Z: 5:30 p.m. to 6:00 p.m. 

Clyde Hill

Thursday, June 18, Friday, June 19 and Monday, June 22 by grade level. 

Thursday, June 18 

Fourth grade: 12:30 p.m. to 2:00 p.m.  

Kindergarten: 2:00 p.m. to 3:30 pm.  

Friday, June 19 

Third grade: 9:00 a.m. to 10:00 a.m.  

Second grade: 10:00 a.m. to 11:30 a.m.  

First grade: 12:30 p.m. to 2:00 pm.  

Open: 2:30 p.m. to 3:30 p.m.  

Eastgate

Thursday, June 18 from 9:00 a.m. to 3:00 p.m. and Friday, June 19 from 12:30 p.m. to 4:00 p.m. with scheduled times by grade level.  

Enatai

Thursday, June 18 from 11:30 a.m. to 6:00 p.m., Friday, June 19 from 11:30 a.m. to 6:00 p.m. and Monday, June 22 from 9:00 a.m. to 11:00 a.m. with scheduled times by grade level.  

Jing Mei

Thursday, June 18 from 3:30 p.m. to 6:00 p.m. (Note: This is during the fifth grade graduation car parade) 

Friday, June 19 from 11:00 a.m. to 5:00 p.m.  

Monday, June 22 from 8:00 a.m. to 12:00 p.m.  

Lake Hills

Friday, June 19 and Monday, June 22 

Families arrive at scheduled times based on first letter of last name: 

Friday, June 19 

A through D: 12:00 p.m. to 3:00 p.m.  

E through J: 3:00 p.m. to 6:00 p.m.  

Monday, June 22 

K through Q: 12:00 p.m. to 3:00 p.m.  

R through Z: 3:00 p.m. to 6:00 p.m.  

Medina

Friday, June 19, Monday, June 22 and Tuesday, June 23 alphabetically.  

Friday, June 19 

Medication Pick Up: 12:00 p.m. to 12:20 p.m.  

Medication Pick Up: 12:20 p.m. to 12:40 p.m.  

Adam through Anderson: 1:00 p.m. to 1:20 p.m.  

Bacon through Baley-Villar: 1:20 p.m. to 1:40 p.m.  

Bede through Brown: 1:40 p.m. to 2:00 p.m.  

Brylle through Chang: 2:00 p.m. to 2:20 p.m.  

Chen through Cho: 2:20 p.m. to 2:40 p.m.  

Choi through Dang: 2:40 p.m. to 3:00 p.m.  

Das through Donner: 3:00 p.m. to 3:20 p.m.  

Doreswawmy through Fang: 3:20 p.m. to 3:40 p.m.  

Farringer through Frey: 3:40 pm. to 4:00 p.m.  

Monday, June 22 

Gaijial through Goncharoff: 9:00 a.m. to 9:20 a.m.  

Gong through Guo: 9:20 a.m. to 9:40 a.m.  

Gupta through Hardoy: 9:40 a.m. to 10:00 a.m.  

Hatlestad through Huber: 10:00 a.m. to 10:20 a.m.  

Hurst through Jing: 10:20 a.m. to 10:40 a.m.  

Joh through Kang: 10:40 a.m. to 11:00 a.m.  

Kauls through Kim: 11:00 a.m. to 11:20 a.m.  

Kirstine through Kuruvilla: 11:20 a.m. to 11:40 a.m.  

Kutsy through Lawrence: 11:40 a.m. to 12:00 p.m.  

Lee through Lhila: 12:40 p.m. to 1:00 p.m.  

Li through Lin: 1:00 p.m. to 1:20 p.m.  

Ling through Liu: 1:20 p.m. to 1:40 p.m.  

Lockart through Levite: 1:40 p.m. to 2:00 p.m.  

Markov through Min: 2:00 p.m. to 2:20 p.m.  

Minnitti through Neagovici: 2:20 p.m. to 2:40 p.m.  

Ngan through Ozkan: 2:40 p.m. to 3:00 p.m.  

Pak through Pogosian: 3:00 p.m. to 3:20 p.m.  

Porwal through Ren: 3:20 p.m. to 3:40 p.m.  

Ritchie through Shah: 3:40 p.m. to 4:00 p.m.  

Tuesday, June 23 

Shen through Simon: 9:00 a.m. to 9:20 a.m.  

Singh through Song: 9:20 a.m. to 9:40 a.m.  

Stow-Deedat through Swaminathan: 9:40 a.m. to 10:00 a.m.  

Tang through Tng: 10:00 a.m. to 10:20 a.m.  

Tran through Van de Mortel: 10:20 a.m. to 10:40 a.m.  

Van Wermeskerken through Wan: 10:40 a.m. to 11:00 a.m.  

A.Wang through H. Wang: 11:00 a.m. to 11:20 a.m.  

I.Wang through Wickham: 11:20 a.m. to 11:40 a.m.  

Wong through M. Wu: 11:40 a.m. to 12:00 p.m.  

  1. Wu through Yan: 12:00 p.m. to 12:20 p.m. 

Yang through Yun: 12:00 p.m. to 12:20 p.m.  

Zbikowski through J. Zhang: 12:40 p.m. 1:00 p.m. 

L. Zhang through Zhao: 1:00 p.m. to 1:20 p.m.

Zhou through Zong: 1:20 p.m. to 2:00 p.m.  

ELP Cahoon through Hong: 1:40 p.m. to 2:00 p.m.  

EL Liu through Zheng: 2:00 p.m. to 2:20 p.m.  

Newport Heights

June 18, 19 and 22 by grade level (for families with students in more than one grade level should pick one time) 

Thursday, June 18 

Kindergarten from 12:00 p.m. to 1:00 p.m.  

Pre-Kindergarten from 3:00 p.m. to 5:00 p.m.  

Friday, June 19 

First grade from 12:00 p.m. to 1:00 p.m.  

Second grade from 1:00 p.m. to 2:00 p.m.  

Third grade 2:00 p.m. to 3:00 p.m.  

Fourth grade 3:00 p.m. to 4:00 p.m.  

Fifth grade 4:00 p.m. to 5:00 p.m.  

Grades K through five overflow/make-up from 5:00 p.m. to 6:00 p.m.  

Monday, June 22 

Third, fourth and fifth grades from 8:00 a.m. to 11:00 a.m.  

Kindergarten, first and second grade from 11:00 a.m. to 2:00 p.m.  

Grade K through five overflow/make-up from 2:00 p.m. to 3:00 p.m.  

Phantom Lake

Thursday, June 18, Friday, June 19 and Monday, June 22 by grade level. 

Thursday, June 18  

Second grade & siblings: 10:00 a.m. to 10:30 a.m. 

Third grade & siblings : 10:30 a.m. to 11:00 a.m.  

Fourth grade & siblings: 11:00 a.m. to 11:30 a.m.  

Fifth grade & siblings: 12:00 p.m. to 12:30 p.m.  

Kindergarten & siblings: 12:30 p.m. to 1:00 p.m.  

First grade & siblings: 1:00 p.m. to 1:30 p.m.  

 

Friday, June 19 

ELP, Preschool & siblings: 12:00 p.m. to 12:30 p.m.  

Kindergarten & siblings: 12:30 p.m. to 1:00 p.m.  

First grade & siblings 1:00 p.m. to 1:30 p.m.  

Second grade & siblings  1:30 p.m. to 2:00 p.m.  

Third grade & siblings 2:00 p.m. 2:30 p.m.  

Fourth grade & siblings: 2:30 p.m. to 3:00 p.m.  

Fifth grade & siblings: 3:00 p.m. to 3:30 p.m.  

Monday, June 22 

Fifth grade & siblings: 2:00 p.m. to 2:30 p.m.  

Fourth grade & siblings: 2:30 p.m. to 3:00 p.m.  

Third grade & siblings : 3:00 p.m. to 3:30 p.m.  

Second grade & siblings: 3:30 p.m. to 4:00 p.m. 

First grade & siblings: 4:00 p.m. to 4:30 p.m.  

Kindergarten & siblings: 4:30 p.m. to 5:00 p.m.  

ELP, Preschool & siblings: 5:00 p.m. to 5:30 p.m.  

Puesta del Sol

Scheduled for June 18 and 19 with grade levels provided 2-hour designations and an additional timeframe the morning of June 22.  

 

Thursday, June 18 

Pre-Kindergarten: 9:00 a.m. to 11:00 a.m.  

Fifth grade: 11:30 a.m. to 2:00 p.m.  

Fourth grade: 2:00 p.m. to 4:00 p.m.  

Third grade: 4:00 p.m. to 6:00 p.m.  

 

Friday, June 19 

Kindergarten: 11:30 a.m. to 2:00 p.m.  

First grade: 2:00 p.m. to 4:00 p.m.  

Second grade: 4:00 p.m. to 6:00 p.m.  

 

Monday, June 22 

All grades: 9:00 a.m. to 11:00 a.m.  

Sherwood Forest

June 19 (Friday)

If you have students in more than one grade level, please pick one time that works for you and return all items during that time.

  • 12 to 1 p.m. – Pre-K and K
  • 1 to 2 p.m. – Grade 1
  • 2 to 3 p.m. – Grade 2
  • 3 to 4 p.m. – Grade 3
  • 4 to 5 p.m. – Grade 4 and 5
  • 5 to 6 p.m. – Overflow

June 22 (Monday)

If you have students in more than one grade level, please pick one time that works for you and return all items during that time.

  • 8 to 10 a.m. – Grades 3 through 5 Overflow
  • 10 a.m. to 12 p.m. – Grades Pre-K through 2 Overflow

*Overflow – if you could not make it to your designated time, come at this time.

Somerset

Friday, June 19 

Families are scheduled for specific times by teacher in either parking lot A or parking lot B (main drop-off).  

 

10:00 a.m. to 10:30 a.m. A: Ayers/Kindergarten and B: Brown/First grade 

10:30 a.m. to 11:00 a.m. A: Shriver/First grade and B: Maxwell/First grade 

11:00 a.m. to 11:30 a.m. A: Wilbert/First grade and B: Rastetter/First grade 

11:30 a.m. to 12:00 p.m. A: Adams/Fifth grade and B: Bowen/Second grade 

12:00 p.m. to 12:30 p.m. A: Hunter/Fifth grade and B: Broadhead/Second grade 

12:30 p.m. to 1:00 p.m.  A: Rogers/Fifth grade and B: Gagne/Second grade 

1:00 p.m. to 1:30 p.m. A: Day/Fifth grade and B: McCaskey/Second grade 

1:30 p.m. to 2:00 p.m. A: Serafin/Fifth grade and B: Abe/Third grade 

2:00 p.m. to 2:30 p.m. A: Veit/Fifth grade and B: Lapov/Third grade 

2:30 p.m. to 3:00 p.m. A: Tonnying/Fifth grade and B: Lin/Third grade 

3:00 p.m. to 3:30 p.m. A: Campbell/Fourth grade and B: Palmer/Third grade 

3:30 p.m. to 4:00 p.m. A: McLean/Fourth grade and B: Wyant/Third grade 

4:00 p.m. to 4:30 p.m. A: Pelto/Fourth grade and B: O’Hare/Third grade 

4:30 p.m. to 5:00 p.m. A: P-West/Fourth and B: Jackson/Fourth grade 

Spiritridge

Families are scheduled based on grade level and classroom. 

  

Thursday, June 18  

9:15 a.m. to 10:00 a.m.: Second grade – Schaefer/Hansen 

10:15 a.m. to 11:00 a.m.: Second grade – Carver/Reimergartin 

11:30 a.m. to 12:15 p.m.: Kindergarten – Lowy/Howell 

12:15 p.m. to 1:00 p.m.: Kindergarten – Robillard/Richardson 

1:30 p.m.: Fifth grade – Brush 

2:00 p.m.: Fifth grade – Emig 

3:00 p.m.: Fifth grade – Frieden 

3:30 p.m.: Fifth grade – Marmolejo 

4:00 p.m.: Fifth grade – Gegwich 

 

Friday, June 19 

8:30 a.m. to 9:00 a.m.: First grade – Schlossmacher 

9:00 a.m. to 9:30 a.m.: First grade – Avilez/Kneeland 

11:00 a.m. to 11:30 a.m.: Second/Third grade – Spring/Babani 

11:30 a.m. to 12:00 p.m.: Third grade – Haney/Heady 

12:30 p.m. to 1:30 p.m.: Third grade – Terry/Williams/Tan 

1:30 p.m. to 2:00 p.m.: Fourth grade – Nivinskus 

2:00 p.m. to 2:30 p.m.: Fourth grade – VanRyn 

2:30 p.m. to 3:00 p.m.: Fourth grade – Gordon/Lambert 

3:00 p.m. to 3:30 p.m.: Fourth grade – Holthaus/Kurtz 

3:30 p.m. to 4:00 p.m.: Fourth grade – Okuri 

4:00 p.m. to 4:30 p.m.: McCoy 

Stevenson

Friday, June 19 from 2:00 p.m. to 6:00 p.m. or Monday, June 22 from 9:00 a.m. to 3:00 p.m.  

Fifth grade families: On Friday, June 19 fifth grade teachers will be on campus handing out fifth grade graduation t-shirts and promotion certificates.  

Wilburton

Friday, June 19 and June 22 

June 19 

Pre-K and Kindergarten: 12:00 p.m. to 1:00 p.m.  

First grade: 1:00 p.m. to 2:00 p.m.  

Second grade: 2:00 p.m. to 3:00 p.m.  

Third grade: 3:00 p.m. to 4:00 p.m.  

Fourth & Fifth grade: 6:00 p.m. to 7:00 p.m.  

June 22 

Fourth & Fifth grade: 8:00 a.m. to 10:00 a.m.  

Second & Third grade: 10:00 a.m. to 12:00 p.m.  

Kindergarten & First grade: 1:00 p.m. to 3:00 p.m.  

Pre-K and Overflow: 3:00 p.m. to 6:00 p.m.  

Woodridge

Friday, June 19 by grade level and teacher.  

Friday, June 19 

Grade Five – Byker/Wong: 9:00 a.m. to 9:15 a.m.  

Grade Five – Dillon: 9:15 a.m. to 9:30 a.m.  

Grade Five – Ray: 9:45 a.m. to 10:00 a.m.  

Grade 4 – Frederick: 10:15 a.m. to 10:30 a.m.  

Grade Four – Greisen: 10:30 a.m. to 10:45 a.m.  

Grade Four – Ropposch: 10:45 a.m. to 11:00 a.m.  

Grade Three – Abbott: 11:15 a.m. to 11:30 a.m.  

Grade Three – Friesen, M.: 11:30 a.m. to 11:45 a.m.  

Grade Three – Hess: 11:45 a.m. to 12:00 p.m.  

Grade Three – Lieb: 12:00 p.m. 12:15 p.m.  

Grade Two – Friesen, J.: 12:45 p.m. to 1:00 p.m.  

Grade Two – Leja: 1:00 p.m. to 1:15 p.m.  

Grade Two – Nova: 1:15 p.m. to 2:00 p.m.  

Grade One – Balph: 1:45 p.m. to 2:00 pm.  

Grade One – Song: 2:00 p.m. to 2:15 p.m.  

Grade One – Wilson: 2:15 p.m. to 2:30 p.m.  

Kindergarten – Christian/Burkholder: 2:45 p.m. to 3:00 p.m.  

Kindergarten – Reimergartin: 3:00 p.m. to 3:15 p.m.  

Kindergarten – Suyama: 3:15 p.m. to 3:30 p.m.  

Middle

Big Picture

June 19 from 8:00 a.m. to 3:30 p.m.  

A through Ba: 8:00 a.m.  

Be through Ch: 8:30 a.m.  

Co through Fa: 9:00 a.m.  

Fe through Gu: 9:30 a.m.  

Ha through Ju: 10:00 a.m.  

Ka through Li: 10:30 a.m.  

Lo through Mo: 11:00 a.m.  

Mu through Po: 1:00 p.m.  

Pr through Sc: 1:30 p.m  

Se through Sp: 2:00 p.m. 

St through Wa: 2:30 p.m.  

We through Zo: 3:00 p.m.

Additional times are available by appointment on Monday, June 22. 

Chinook

Families arrive at scheduled times based on first letter of last name 

Friday, June 19 

A through Ba: 9:00 a.m. to 10:00 a.m.  

Bd through Ch: 10:00 a.m. to 11:00 a.m.  

Ck through E: 11:00 a.m. to 12:00 p.m.  

F through Ha: 12:00 p.m. to 1:00 p.m.  

He through Kh: 1:00 pm. To 2:00 p.m.  

Ki through L: 2:00 p.m. to 3:00 p.m.  

Monday, June 22 

M through Ng: 12:00 p.m to 1:00 p.m.  

Ni through Rh: 1:00 p.m. to 2:00 p.m.  

Ri through S: 2:00 p.m. to 3:00 p.m.  

T through Wa: 3:00 p.m. to 4:00 p.m.  

Makeup: 5:00 p.m. to 6:30 p.m.  

Highland

Friday, June 19 from 9:00 a.m. to 12:00 p.m. and 1:00 p.m. to 4:00 p.m.  

International

Families arrive at scheduled times based on first letter of last name. 

Thursday, June 18 

A through C: 11:30 a.m. to 12:30 p.m.  

D through F: 12:30 p.m. to 1:30 p.m.  

G through I: 1:30 p.m. to 2:30 p.m.  

J through L: 2:30 p.m. to 3:30 p.m.  

Friday, June 19 

M through O: 9:00 a.m. to 10:00 a.m.  

P through R: 10:00 a.m. to 11:00 a.m.  

S: 11:00 a.m. to 12:00 p.m.  

T through U: 12:30 p.m. to 1:30 p.m.  

V through W: 1:30 p.m. to 2:30 p.m.  

X through Y: 2:30 p.m. to 3:30 p.m.  

Z: 3:30 p.m. to 4:30 p.m.  

Odle

June 19, 22 and 23 

Families arrive on days by grade and scheduled times alphabetically.  

 

Friday, June 19 – Eighth grade 

A through C: 8:30 a.m. to 9:30 a.m.  

D through G: 9:30 a.m. to 10:30 a.m.  

H through K: 10:30 a.m. to 11:30 a.m.  

L through M: 11:30 a.m. to 12:30 p.m.  

N through R: 12:30 p.m. to 1:30 p.m.  

S through U: 1:30 p.m. to 2:30 p.m.  

V through Z: 2:30 p.m. to 3:30 p.m.  

Monday, June 22 – Seventh grade 

A through C: 8:30 a.m. to 9:30 a.m.  

D through G: 9:30 a.m. to 10:30 a.m.  

H through K: 10:30 a.m. to 11:30 a.m.  

L through O: 11:30 a.m. to 12:30 p.m.  

P through S: 12:30 p.m. to 1:30 p.m.  

T through Z: 1:30 p.m. to 2:30 p.m.  

Tuesday, June 23 – Sixth grade 

A through C: 8:30 a.m. to 9:30 a.m.  

D through I: 9:30 a.m. to 10:30 a.m.  

J through L: 10:30 a.m. to 11:30 a.m.  

M through P: 11:30 a.m. to 12:30 p.m.  

Q through S: 12:30 p.m. to 1:30 p.m.  

T through Z: 1:30 p.m. to 2:30 p.m.  

Tillicum

Families arrive at scheduled times based on first letter of last name. 

Friday, June 19 

Aa through At: 10:00 a.m. to 10:30 a.m.  

Ba through Bod: 10:30 a.m. to 11:00 a.m.  

Boi – Cam: 11:00 a.m. to 11:30 a.m.  

Car – Cheng: 11:30 a.m. to 12:00 p.m.  

Ches – Crew: 1:00 p.m. to 1:30 p.m.  

Da – Eg: 1:30 p.m. to 2:00 p.m.  

El – Fr: 2:00 p.m. to 2:30 p.m.  

Fu – Grey: 2:30 p.m. to 3:00 p.m.  

Gri – Hed: 3:00 p.m. to 3:30 p.m.  

Hem – Jag: 3:30 p.m. to 4:00 p.m.  

Monday, June 22 

Jah – Kim: 10:00 a.m. to 10:30 a.m.  

Kin – Laz: 10:30 a.m. to 11:00 a.m.  

Le – Lon: 11:00 a.m. to 11:30 a.m.  

Lop – Mau: 11:30 a.m. to 12:00 p.m.  

May – Mor: 1:00 p.m. to 1:30 p.m.  

Mos – Oc: 1:30 p.m. to 2:00 p.m.  

Od – Per: 2:00 p.m. to 2:30 p.m.  

Pet – Ram: 2:30 p.m. to 3:00 p.m.  

Ras – Sag: 3:00 p.m. to 3:30 p.m.  

Tuesday, June 23 

Sop – Ter: 2:00 p.m. to 2:30 p.m.  

Tho – Ven: 2:30 p.m. to 3:00 p.m.  

Vil – Won: 3:00 p.m. to 3:30 p.m.  

Woo – Z: 3:30 p.m. to 4:00 p.m.  

Tillicum is offering evening sign-up for families not able to utilize the early time periods.  

Friday, June 19 

Aa – Bod: 5:00 p.m.  

Car – Cheng: 5:30 p.m.  

Ches – Eg: 6:00 p.m.  

El – Grey: 6:30 p.m.  

Monday, June 22 

Gri – Jag: 5:00 p.m.  

Jah – Laz: 5:30 p.m.  

Le – Mau: 6:00 p.m.  

May – Oc: 6:30 p.m.  

Tuesday, Jaune 23 

Od – Ram: 5:00 p.m.  

Ras – Son: 5:30 p.m.  

Sop – Ven: 6:00 p.m.  

Vil – Z: 6:30 p.m.  

Tyee

Friday, June 19 and Monday, June 22 from 8:00 a.m. to 4:00 p.m. by first letter of student last name.  

Friday, June 19 

A: 8:00 a.m. to 8:30 a.m. 

Ba through Bl: 8:30 a.m. to 9:00 a.m.  

Bo through By: 9:00 a.m. to 9:30 a.m.  

C through Che: 9:30 a.m. to 10:00 a.m.  

Chh through Da: 10:00 a.m. to 10:30 a.m.  

De through E: 10:30 a.m. to 11:00 a.m.  

F through Gr: 11:00 a.m. to 11:30 a.m.  

Gu through Hok: 11:30 a.m. to 12:00 p.m.  

Hon through Jem: 12:00 p.m. to 12:30 p.m.  

Jen through Kl: 12:30 p.m. to 1:00 p.m.  

Kn through Lee: 1:00 p.m. to 1:30 p.m.  

Lei through Liu: 1:30 p.m. to 2:00 p.m.  

Lo through Mc: 2:00 p.m. to 2:30 p.m.  

Me through Ni: 2:30 p.m. to 3:00 p.m.  

Nl through Po: 3:00 p.m. to 3:30 p.m.  

Pr through R: 3:30 p.m. to 4:00 p.m.  

Monday, June 22 

S through Sha: 8:00 a.m. to 8:30 a.m.  

She through Si: 8:30 a.m. to 9:00 a.m.  

So through Sw: 9:00 a.m. to 9:30 a.m.  

T: 9:30 a.m. to 10:00 a.m.  

U through Wel: 10:00 a.m. to 10:30 a.m.  

Wen through Ya: 10:30 a.m. to 11:00 a.m.  

Ye through Zz: 11:00 a.m. to 11:30 a.m.  

Zh through Zu: 11:30 a.m. to 12:00 p.m.  

Open for all last names: 12:00 p.m. to 4:00 p.m.  

High

Bellevue

Seniors (class of 2020) are scheduled to drop off items by first letter of last name on Thursday, June 18.  

A through Eg: 12:00 p.m. to 1:00 p.m.  

Eh through Kel: 1:00 p.m. to 2:00 p.m.  

Kem through Ne: 2:00 p.m. to 3:00 p.m.  

Ng through Sr: 3:00 p.m. to 4:00 p.m.  

St through Z: 4:00 p.m. to 5:00 p.m.  

 

For all other grade levels, times are assigned by last name on Friday, June 19 and Monday, June 22.  

Friday, June 19 

A through Bl: 8:30 a.m. to 9:30 a.m.  

Bo through Che: 9:30 a.m. to 10:30 a.m.  

Chi through El: 10:30 a.m. to 11:30 a.m.  

Em through Gu: 11:30 a.m. to 12:30 p.m.  

Gv through Ja: 2:30 p.m. to 3:30 p.m.  

Je through Kw: 3:30 p.m. to 4:30 p.m.  

La through Lu: 4:30 p.m. to 5:30 p.m.  

 

Monday, June 22 

Ma through Mo: 8:30 a.m. to 9:30 a.m.  

My through Pa: 9:30 a.m. to 10:30 a.m.  

Pe through Ro: 10:30 a.m. to 11:30 a.m.  

Ru through Si: 11:30 a.m. to 12:30 a.m.  

Sk through Ti: 12:30 p.m. to 1:30 p.m.  

To through Wi: 1:30 p.m. to 2:30 p.m.  

Wl through Zu: 2:30 p.m. to 3:30 p.m.  

Big Picture

June 19 from 8:00 a.m. to 3:30 p.m.  

A through Ba: 8:00 a.m.  

Be through Ch: 8:30 a.m.  

Co through Fa: 9:00 a.m.  

Fe through Gu: 9:30 a.m.  

Ha through Ju: 10:00 a.m.  

Ka through Li: 10:30 a.m.  

Lo through Mo: 11:00 a.m.  

Mu through Po: 1:00 p.m.  

Pr through Sc: 1:30 p.m  

Se through Sp: 2:00 p.m. 

St through Wa: 2:30 p.m.  

We through Zo: 3:00 p.m.

Additional times are available by appointment on Monday, June 22. 

Interlake

Seniors (Class of 2020): Monday, June 22

Juniors (Class of 2021): Tuesday, June 23

Sophomores (Class of 2022): Wednesday, June 24

Freshman (Class of 2023): Thursday, June 25

 

Times are by first letter of last name.

A through Ham: 9:00 a.m. to 10:00 a.m. and 1:00 p.m. to 2:00 p.m.

He through Pal: 10:00 a.m. to 11:00 a.m. and 2:00 p.m. to 3:00 p.m.

Pam through Z: 11:00 a.m. to 4:00 p.m. and 3:00 p.m. to 4:00 p.m

International

Families arrive at scheduled times based on first letter of last name. 

Thursday, June 18 

A through C: 11:30 a.m. to 12:30 p.m.  

D through F: 12:30 p.m. to 1:30 p.m.  

G through I: 1:30 p.m. to 2:30 p.m.  

J through L: 2:30 p.m. to 3:30 p.m.  

Friday, June 19 

M through O: 9:00 a.m. to 10:00 a.m.  

P through R: 10:00 a.m. to 11:00 a.m.  

S: 11:00 a.m. to 12:00 p.m.  

T through U: 12:30 p.m. to 1:30 p.m.  

V through W: 1:30 p.m. to 2:30 p.m.  

X through Y: 2:30 p.m. to 3:30 p.m.  

Z: 3:30 p.m. to 4:30 p.m.  

Newport

Families arrive at scheduled times based on first letter of last name. 

Monday, June 15 – Seniors 

This is an option day for seniors – for students who need their BSD laptop to view the online graduation, please attend assigned time between June 18 to 22.  

A through E: 1:00 p.m. to 2:00 p.m.  

F through K: 2:00 p.m. to 3:00 p.m.  

L through N: 3:00 p.m. to 4:00 p.m.  

through T: 4:00 p.m. to 5:00 p.m.  

U through Z: 5:00 p.m. to 6:00 p.m.  

Thursday, June 18 – Grades 9 through 12 

A through BA: 10:30 a.m. to 11:30 a.m.  

Be through Ce: 11:30 a.m. to 12:30 p.m.  

Ch: 2:30 p.m. to 3:30 p.m.  

Ce through Do: 3:30 p.m. to 4:30 p.m.  

Friday, June 19 – Grades 9 through 12 

Du through Gh: 8:00 a.m. to 9:00 a.m.  

Gi through He: 9:00 a.m. to 10:00 a.m.  

Hi through Ja: 10:00 a.m. to 11:00 a.m.  

Je through Ki: 11:00 a.m. to 12:00 p.m.  

Kl through Le: 12:00 p.m. to 1:00 p.m.  

Li through Lo: 1:00 p.m. to 2:00 p.m.  

Lu through Mi: 2:00 p.m. to 3:00 p.m.  

Mo through Nu: 3:00 p.m. to 4:00 p.m.  

Monday, June 22 – Grades 9 through 12 

O through Po: 8:00 a.m. to 9:00 a.m.  

Pr through Sam: 9:00 a.m. to 10:00 a.m.  

San through Sin: 10:00 a.m. to 11:00 a.m.  

Sit through Te: 11:00 a.m. to 12:00 p.m.  

Th through Wan: 12:00 p.m. to 1:00 p.m.  

War through X: 1:00 p.m. to 2:00 p.m.  

Y through Ze: 2:00 p.m. to 3:00 p.m.  

Zh through Zu: 3:00 p.m. to 4:00 p.m.  

Sammamish

Tuesday, June 16 – Seniors/Class of 2020 

1:00 p.m. to 4:00 p.m.  

Wednesday, June 17 – Seniors/Class of 2020 

8:00 a.m. to 11:00 a.m. 

Thursday, June 18 – Grades Nine through Eleven 

A through B: 1:00 p.m. to 2:00 p.m.  

C through D: 2:00 p.m. to 3:00 p.m.  

E through G: 3:00 p.m. to 4:00 p.m.  

Friday, June 19 – Grades Nine through Eleven 

H through J: 8:00 a.m. to 9:00 a.m.  

K through L: 9:00 a.m. to 10:00 a.m.  

M through N: 10:00 a.m. to 11:00 a.m.  

O through Q: 1:00 p.m. to 2:00 p.m.  

R through S: 2:00 p.m. to 3:00 p.m.  

T through Z: 3:00 p.m. to 4:00 p.m.  

Monday, June 22 – Grades Nine through Eleven 

8:00 a.m. to 12:00 p.m.: Open for those who could not make their scheduled time 

1:00 p.m. to 4:00 p.m.: Open for those who could not make their scheduled time