GO KNIGHTS!!!

NHS Clubs

Note: Students interested in either re-activating an existing club or creating a new clubs should see Ms. Landau-Walter in room 2123 to get the forms and discuss the process.
Club Name Advisor Room # Mtg. Times and Dates
Architectural Design Club Bitter 2405 or 2401 3:40 3rd Tuesday of the Month
Art Club (National Art Honor Society) Miles 2401 7:40am First Friday of the Month
Art History Club Prufer Portable 2 3:40 one Tuesday per month
Astronomy Club J. Johnson 3103 Biweekly Fridays 3:45
Biology Club S. Leff 3114 3:45 Every Other Thursdays
BSU (Black Student Union) A. Pitts, P. Shin Lecture Hall Wednesdays 3:40
Business Practices Club Borth 1201 Thursdays 3:40
Calligraphy Club Henderson 2105 3:40 Mondays
Camelot Club Grimes Port 6 3:40 Fridays
Cancer Awareness Club Nikula 2101 3rd Tuesday of the month 3:40
Change Every Life Leff 3115 Tuesdays at 3:40
Cheer ** Lawrenson as set by team tryouts are necessary for this activity
Chemistry Club M. Nikula 2101 last Thursday of the month 3:40
Chess Club Eastman 1102 Tuesdays 3:40
Chinese Culture Club Ming Su 1114 3:40 every other Friday
Circuit Design Club Grivas 2101 3:45 Mondays
CISCO Project Club Hoffman 1407 Monday and Thursday 3:40
Color Guard (formerly Winter Guard) Ian Corput Outside Gym Tuesday and Thursday 6pm to 9pm
Computer Club Fincher 1403 3:40 Tuesdays
Cover and Choreography Club Browell Commons 3:40 Thursdays
Cryptocurrency Club Munsell 2501 7:55am  Wednesdays
Days for Girls Eastman 1102 3:45 Fridays
DECA Club Borth 1201 Thursdays 3:40
Drama Club K. Klekas and J. Nonis 1207 3:40 one Monday per month
Drill  ** S. Major and S. Atabelo as set by team tryouts are necessary for this activity
Drumline Club Edwards band room 3:40 Tuesdays
Eco Club J. Doran 3108 Every other Tuesday 8:00 am
English Language Learning Club (ECL) Kilcup Portable 5 Wednesdays 8:00
Equilibrium Landau-Walter 2123 3:40 Tuesdays
Expressive Writing Association Streckenbach 2110 3:40 every first Monday of the month
Film Making Club Hamada 2412 Mondays at 3:40
French club Eastman 1102 First Friday of the month 3:40
Future Business Leaders of America (FBLA) Eastman 1102 Mondays at 3:40
Gaming Club Halvorson 1106 3:40 Thursdays
Gender Sexuality Alliance Drajem 2109 3:40 Fridays
Girls Who Code Fincher 1403 3:40 Mondays
HOSA (Future Health Care Professionals) Baker 3115 3:40 Thursdays
Hula Dance Club Palmer main gym 7:40 am Tuesdays
Hunger Project Streckenbach 2110 3:40 (day TBD)
JSA (Junior Statesmen of America) Atabelo 2108 3:40 Thursdays
Key Club Carla Marrow (Kiwanis Volunteer) Lecture Hall 3:45 every Tuesday
Knight Pics Foti 2406 3:50 every other Thursday
Knightlife (school newspaper) ** Glowacki this is a class at NHS related to journalism class
Knowledge Bowl D. Lang Portable 8 3:40 pm Mondays
LatinX Club V. Lopez-Kopp, E. Perez 2118 3:40 Tuesdays
Leadership ** Landau-Walter this is a class at NHS 4th period class
Linguistics Olympiad Club (NACIO) Prufer Port 2 Tuesdays 3:40
Link Crew Nonis this is a class at NHS 2nd period class
Math Club Neises 1105 Fridays 3:40
Model United Nations Club (MUN) Law & Nikula 2101 Tuesdays 3:40
New Generation Yuen 2116 3:45 on Fridays
Newport Investment and Trading Group Borth 1201 3:40 Mondays
Newport Knives Culinary Club T. Green 1401 related to culinary class
Newport Robotics Group R. Doran ESC West Tuesdays and Thursdays 6:30PM
Ocean Science Club Gray 3111 7:30 Wednesday mornings
Outdoor Adventure Club Streckenbach 2110 3:40 Thursdays
Physics Club Leff 3109 3:40 Mondays
Psychology Club Henderson 2105 3:40 last Monday of the month
Red Cross Club R. Eastman 1102 3:40 every other Monday
Rocketry Club J. Brown, J. Johnson, S Leff, D Lang Portable 5 or 3109 3:45 Tuesday and Thursdays
Science Club S. Leff 3115 Mondays at 3:40
Shoe Crew J. Bitter 2403 Tuesdays 3:40
Spanish Community Outreach Club J. Benda Portable 3 every other Monday at 3:40
Speech and Debate Team J. Busch 2120, 2121, 2122 3:40 – 5:40 Monday and Thursday
Spirit Club Leff 3115 3:40 every other Tuesday
STEM League Bohlinger 3114 Tuesdays 3:40
Teen Reach Feder 3119 3:40 every other Thursday
Tri-M Music Honor Society Mahaffey 1221 Tuesdays 3:40
Tutor Club Kilcup Portable 5 or 3109 Thursdays at 3:40
UNICEF Club R. Valaas 2120 3:40 every other Tuesday
Unifed Robotics C. Bateman 2124 Fridays 3:40
United States Academic Decathlon Lang Portable 8 Thursdays 3:40
Yearbook ** Driscoll this is a class at NHS
School Event CalendarDistrict Information
For more BSD Activities info, see the following BSD pages:Associated Student Body (ASB)Community ForumsDistrict PoliciesField Trips

Planning a Field Trip?

Click on the black “Field Trips” button above for current info, applications, forms, and more.


Jesse Snyder

Athletics & Activities Director
snyderje@bsd405.org
(425) 456-7416

Caryn Landau-Walter

ASB Leadership Advisor
LandauC@bsd405.org

Ellen Pierson

ASB Accountant
PiersonE@bsd405.org
(425) 456-7418

Charlene Jones

ASB Secretary
JonesC@bsd405.org
(456) 456-4717

Newport High School

4333 Factoria BLVD SE – Bellevue WA 98006

Athletic/Activity Fax: 425-456-7511

Athletic/Activity Phone: 425-456-7417