Bellevue School District schools will be closed from March 13 through April 24. Learn about free meals for kids and teens, learning resources, childcare, and student technology assistance on our Coronavirus (COVID-19) page.

All sports practices, activities, and competitions are cancelled effective Friday, March 13, 2020 through Friday, April 24, 2020. WIAA updates regarding Spring Sports can be found at this LINK.

Click For Today’s Athletic Events

Paying Athletic Fees and Fines Online? … Click Here

Register for AthleticsSports Physical FormDistrict Information

Patrick Malone

Athletics & Activities Director
malonep@bsd405.org
(425) 456-7209

Krystyn Higgins

Shauna Delaney

2019-2020 SPORTS REGISTRATION IS OPEN!
First day of Spring Sports is March 2

See the 19-20 Sports Bulletin

To Participate in a Sport at IHS:

  1. Click here to register online through IHS FinalForms. (See the Parent Playbook for instructions.)
  2. Attend ImPACT Testing (if required).
  3. Make sure a sports physical is on file with the school Athletics and Activities department.
  4. Click here to pay program fees.
  5. Click here for more BSD Athletics participation details.

ImPACT Testing is valid for 24 months and is required for all contact sports: football, volleyball, soccer, basketball, gymnastics, wrestling, baseball, softball, lacrosse, water polo and diving.

Sports Offered:

All sports practices, activities, and competitions are cancelled effective Friday, March 13, 2020 through Friday, April 24, 2020.

Click the individual team link below for team details including schedule, roster, and league standings.
Spring Sport Head Coach & Email 1st Practice
2019-20
1st Practice
2020-21
Badminton Jerry Schaefer Mar 02
Main Gym at 3:30 pm
Mar 02
Baseball* Kyle Skinner Mar 02
Baseball Field at 3:30 pm
Mar 02
Golf (Girls)* Doug Calvert Mar 02
Tam O’Shanter at 3:30 pm
Mar 02
Lacrosse (Boys) Bobby Henry Feb 24
Stadium at 7:00 pm
Mar 02
Lacrosse (Girls) Carli Weinberg Feb 24
Location Tillicum at 4:00 pm
Mar 02
Soccer (Boys)* Dan Peterson Mar 02
Stadium at 4:00 pm
Mar 02
Softball* Cassandra Hill Mar 02
Softball Field at 3:30 pm
Mar 02
Tennis (Girls) Matthew Perlman Mar 02
Tennis Courts at 3:30 pm
Mar 02
Track & Field (Boys) Dave Unwin Mar 02
Track at 3:30 pm
Mar 02
Track & Field (Girls) Mitch Carabat Mar 02
Track at 3:30 pm
Mar 02

* indicates cut sport

Fall Sport Head Coach & Email 1st Practice
2019-20
1st Practice
2020-21

Cross Country (Boys)

InterlakeXC

  Brad Barquist Aug 26
Time 9 – 11:30 a.m.
Place: Softball Field
Aug 24

Cross Country (Girls)

InterlakeXC

Andrea Miller Aug 26
Time 9 – 11:30 a.m.
Place: Softball Field
Aug 24
Football Shawn Hartline Aug 21
Time 4 – 6:30 p.m.
Place: Stadium
Aug 19
Golf (Boys)* Scott Marcum Aug 26
Time 3:30 p.m.
Place: Tam O’Shanter
Aug 24
Soccer (Girls)* Justin Petersen Aug 26
Time: 9 – 11 a.m.
Place: Stadium
Aug 24
Swim & Dive (Girls) Michael Mullen Aug 26
Swim: 7 – 8:30 a.m. @ Samena
Dive: 7 – 8:30 a.m. @ Samena
Aug 24
Tennis (Boys) Matthew Perlman Aug 26
Time- 9 – 11 a.m.
Place: Tennis Courts
Aug 24
Volleyball* Eddie Guerrero Aug 26
Time 4 – 6 p.m.
Place: Main Gym
Aug 24
Water Polo (Boys)  Lee Griffin Aug 26 Aug 24
Cheer*^ Heather McLean Tryouts
Spring 2019
Place: Main Gym
Spring
Drill*^ Sam Bradley Spring 2019 Spring

* indicates cut sport
^ indicates all sports seasons

Winter Sport Head Coach & Email 1st Practice
2019-20
1st Practice
2020-21
Basketball (Boys)* Scott Marcum Nov 18
6:00 PM
Main Gym
Nov 16
Basketball (Girls)* Ryan Cruz Nov 18
3:45 PM
Main Gym
Nov 16
Gymnastics ** Sara Grandstrand Nov 11
3:45 PM
Upper Gym
TBD
Swim & Dive (Boys) Erik Mathre Nov 18
7:00 PM
Samena Pool
Nov 16
Wrestling (Boys) Dave Unwin Nov 18
4:00 PM
Upper Gym
Nov 16
Wrestling (Girls) Dave Unwin Nov 18
4:00 PM
Upper Gym
Nov 16

* indicates cut sport
** Cuts may be required should athletes not possess the skills to participate safely.

Winter Sport Head Coach & Email 1st Practice
2019-20
1st Practice
2020-21
Basketball (Boys)* Scott Marcum Nov 18
6:00 PM
Main Gym
Nov 16
Basketball (Girls)* Ryan Cruz Nov 18
3:45 PM
Main Gym
Nov 16
Gymnastics Sara Grandstrand Nov 11
3:45 PM
Upper Gym
TBD
Swim & Dive (Boys) Erik Mathre Nov 18
7:00 PM
Samena Pool
Nov 16
Wrestling (Boys) Dave Unwin Nov 18
4:00 PM
Upper Gym
Nov 16
Wrestling (Girls) Dave Unwin Nov 18
4:00 PM
Upper Gym
Nov 16

* indicates cut sport
** Cuts may be required should athletes not possess the skills to participate safely.